Fumigacja kościoła - na czym polega gazowanie?

Fumigacja kościoła, inaczej gazowanie kościoła lub innego obiektu sakralnego (np. cerkwi) to zabieg zwalczający szkodniki drewna w kościele przy użyciu gazu. Jest to metoda chemiczna wykazująca najwyższą skuteczność w likwidacji spuszczela pospolitego i kołatka domowego. Zabieg fumigacji kościoła stosuje się w przypadku porażenia całego kościoła przez szkodniki drewna lub w przypadku porażenia np. tylko więźby dachowej lub innych elementów drewnianych kościoła. Fumigacja kościoła ma zatem zastosowanie w przypadku kościołów drewnianych jak i murowanych.

Fumigacja kościoła - przebieg procesu gazowania

Proces fumigacji, gazowania kościoła lub innego obiektu można podzielić na kilka etapów. Początkowy etap to dokładna analiza i inspekcja techniczna obiektu w której sprawdza się stopień porażenia przez szkodniki drewna, dostęp do elementów drewnianych, kształt i kubaturę kościoła. Następnym etapem jest przygotowanie obiektu / kościoła do zabiegu fumigacji które polega na owinięciu go w całości gazoszczelną folią. Przedostatnim etapem fumigacji jest aplikacja gazu - fosfowodoru do szczelnego obiektu. Gaz aplikuje się w odpowiednim stężeniu a w razie potrzeby w czasie trwania fumigacji obiekt może być dogazowywany celem utrzymania odpowiedniego stężenia. Po okresie karencji który obejmuje zazwyczaj do 25 dni kościół odwietrza się i ozonuje - co kończy proces fumigacji.

Fumigacja kościoła - jakie szkodniki drewna zwalcza?

Fumigacja kościoła zwalcza wszystkie owady, szkodniki drewna, które żerują w drewnie. Gaz użyty w procesie fumigowania jest gazem bardzo toksycznym, silnie trującym. Gazowanie kościoła likwiduje: spuszczela pospolitego, kołatka domowego, trzpiennika olbrzymiego, miazgowca parkietowca i inne szkodniki drewna.

Fumigacja kościoła jako jedna z wielu metod na walkę z drewnojadami

Gazowanie kościoła jest najlepszą i najbardziej wszechstronną metodą likwidacji szkodników drewna, ale należy zaznaczyć, że istnieją także inne metody. Popularna metoda na usuwanie szkodników drewna w kościele to żelowanie żelem Xilix Gel. Ten preparat na korniki dzięki swoim właściwościom biobójczym i penetrującym wnika głęboko w strukturę drewna i likwiduje owady zarówno w dorosłej postaci jak i larwy oraz jaja. Rzadko stosuje się nagrzewanie mikrofalami celem zwalczania spuszczela lub kołatka w kościele, ponieważ metoda ta nie wykazuje dużej skuteczności. W przypadku zabytków lub mebli porażonych szkodnikami zastosowania ma system Veloxy.